29.09.2012

Tutorial - Obrębianie tkanin przezroczystych/ Hems for sheers

Ostatnio szyłam sporo ubrań z cienkich, przezroczystych tkanin. Szycie tkanin przezroczystych typu szyfon czy żorżeta może być problemem zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z krawiectwem. Powiedzmy, że nie są to tkaniny "łatwe" do szycia. Często wyślizgują się i przesuwają, gdyż są bardzo miękkie i cienkie. W dodatku ze względu na to, że są prześwitujące, wymagają starannego wykończenia brzegów również od wewnątrz. Nie wystarczy obrzucić zapasów pospolitym zygzakiem, ponieważ będzie to widoczne od zewnątrz. Warto tu zastosować specjalne ściegi do tkanin cienkich. Mnie osobiście przypadł do gustu ścieg francuski i właśnie ten stosuję przy żorżecie i szyfonie.
Podczas szycia ostatniej bluzeczki z żorżety pojawiło się pytanie: jak efektownie obrębić dół przy założeniu, że nie posiadamy overlocka, ani specjalnych stopek do obrębiania, a jedynie standardową stopkę i zwykłą maszynę do szycia. Istnieje kilka sposobów, a ja przedstawiam jeden z najłatwiejszych:

Lately I sewed a lot of garments with thin, transparent fabrics. Sewing with sheer fabrics such as chiffon or georgette can be a problem especially for those who are just getting started with tailoring. Let's just say that they are fabrics not easy to handle. Often, slip and slide, as they are very soft and thin. In addition, due to the fact that they are transparent they require a nice finish of the edges also from the inside. It is not enough to zigzag the seam allowance edges because it will be visible from the outside. It is worth to use special sheer fabric stitches. There are few ways of doing that, I personally like the french stitch and I use it often at georgette and chiffon.
When sewing my last georgette blouse the question arose: how to hem nicely on the assumption that we do not have serger, or special hem foot, but only a standard foot and a simple sewing machine. There are a number of ways, and I present one of the easiest:

Krok 1: Wyznaczyć linię gdzie ma przebiegać dolny brzeg np kredą krawiecką.
Step 1: Mark desired hemline for example with a tailor chalk.

Krok 2: Przeszyć zwykłym ściegiem maszynowym wdłuż wyznaczonej linii brzegu.
Step 2: Staystitch along desired hemline.


Krok 3: Zaprasować brzeg do wewnątrz wzdłuż linii szycia.
Step 3: Fold the fabric to inside and iron along the stitching line.


Krok 4: Opcjonalnie: przypiąć szpilkami wzdłuż zaprasowanego wcześniej brzegu
Step 4: Optional: pin along the ironed hem.

Krok 5: Przeszyć ponownie 2mm powyżej poprzedniej linii szycia.
Step 5: Stitch again 2mm from the previous stitching line.

Krok 6: Odciąć zapas tkaniny jak najbliżej linii drugiego szycia
Step 6: Trim the allowance close to the second stitching.

Krok 7: Brzeg zawinąć ponownie do wewnątrz na nie więcej niż 3 mm i przeszyć ponownie. W rezultacie od zewnątrz będzie widoczna tylko jedna linia szycia, natomiast od wewnątrz dwie.
Step 7: Fold again turning no more than 3mm and stitch again along the folded edge. As result you will see one row of stitching from outside and two from inside.

I hope that helps!!

6 komentarzy:

 1. Witam,świetny trik ,ostatnio miałam problem jak ładnie podwinąć jedwabną bluzkę i zrobiłam to ręcznie jak się ktoś przypatrzy to niestety trochę widać ,a Twoim sposobem byłoby efektownie.
  Będę tu zaglądać na pewno się podszkolę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, a szkolić to ja się będę od Ciebie, jak to uszyć śliczną torbę ;)

   Usuń
 2. Świetny sposób - muszę wypróbować.
  Tymczasem dodaję sobie twój blog do obserwowanych. Będę sobie zaglądać :)
  Pozdrawiam, liwias

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Liwias i ja będę częstym gościem u Ciebie! Pozdrawiam

   Usuń
 3. Mam pytanie: jak obrębić/wykończyć szew wewnętrzny( chodzi mi o coś na kształt kołnierzyka) z przeroczystego materiału (organtyna). Po przycięciu do 0,5 i wywinięciu na prawą stronę i tak brzydko widać szwy, które mają dodatkowo wzmocniony kolor, bo materiał w tym miejscu jest grubszy. I nawet widać, jak się ktoś przypatrzy że się delikatnie strzępi od środka. Nie wiem co mam z tym zrobić. Owerlok jest widoczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, ja do cienkich i przeźroczystych materiałów stosuję zawsze ścieg ODWRóCONY tzw. FRANCUSKI. Nie mam niestety możliwości zrobienia tutka z racji nadmiaru obowiązków, ale znalazłam dla Ciebie filmik na yt: http://www.youtube.com/watch?v=nvb2TaHUu-U
   Szyję bardzo dużo rzeczy z lekkich tkanin i bardzo często stosuję ten właśnie ścieg, wg mnie daje najlepszy efekt przy tego typu tkaninach. Jeśli przed drugim przeszyciem przytniesz zapas szwu do np. 2-3 mm zamiast do 0,5 cm wtedy efekt będzie jeszcze ładniejszy. Kolejna ważna rzecz, to użycie cienkiej igły (70) i cienkich nici najlepiej poliestrowych o kolorze zgodnym z tkaniną.

   Usuń